Hickory precinct results

By FROM STAFF REPORTS,
Candidate Hickory
Governor  
Jim Hood (D) 283
Tate Reves (R)  582
Bob Hickingbottom (Const) 3
David Singletary (Ind.) 15
Write-In 4
Lt. Governor  
Delbert Hosemann (R)  639
Jay Hughes (D) 246
Write-In 0
Secretary of State  
Johnny DuPree (D) 242
Michael Watson (R)  635
Write-In 0
Attorney General  
Jennifer Riley Collins (D) 248
Lynn Fitch (R)  633
Write-In 3
State Auditor  
Shad White (R)  737
Write-In 11
State Treasurer  
Addie Lee Green (D) 223
David McRae (R)  653
Write-In 0
Commissioner of Agrigulture  
Rickey L. Cole (D) 228
Andy Gipson (R)  646
Write-In 0
Commissioner of Insurance  
Robert E. Amos (D) 216
Mike Chaney (R)  662
Write-In 0
PSC — Central District  
Brent Bailey (R)  653
De'Keither A. Stamps (D) 218
Write-In 0
Transportation Commissioner – Central District  
Butch Lee (R)  651
Willie L. Simmons (D) 224
Write-In 1
District Attorney — District 8  
Steven S. Kilgore (R)  741
Write-In 10
State Senate — District 31  
Mike Marlow (D) 208
Tyler McCaughn (R)  667
Write-In 0
State House of Representatives — District 78  
Joe C. Bradford (D)  
Randal 'Randy' Rushing (R)   
Write-In  
State House of Representatives — District 84  
Troy Smith (R)  508
Roy May (Ind.) 355
Write-In 2
Newton County Sheriff  
Joedy Pennington (R)  591
Randy Patrick (Ind.) 294
Write-In 1
Newton County Chancery Clerk  
George T. Hayes (R)  766
Write-In 9
Newton County Circuit Clerk  
Michael L. Butler (R)  780
Write-In 7
Newton County Tax Assessor and Collector  
May Bender (D) 562
Daniel 'Peanut' Savell 322
Write-In 0
Newton County Coroner  
Danny L. Shoemaker (R)  764
Write-In 9
Newton County Attorney  
J. Douglas Smith (R)  749
Write-In 8
Supervisor Beat 1  
Kenneth E. Harris (D)  
Write-In  
Supervisor Beat 2  
Joe Alexander (R)   
Write-In  
Supervisor Beat 3  
Charles Moulds (R)   
Bryan Withers (Const.)  
Write-In  
Supervisor Beat 4  
Charles Godwin (R)   
Write-In  
Supervisor Beat 5  
Carroll D. Johnson (D) 204
Jacky Johnson (R)  595
Charles D. Scoggin (Ind.) 91
Write-In 0
Justice Court Judge District 1  
Scott M. Round (R)   
Write-In  
Justice Court Judge District 2  
Justin K. Chaney (R)  584
Greg Morgan (D) 157
Charlie E. Walker (Ind.) 137
Write-In 0
Constable District 1  
Mark Spence (R)   
Write-In  
Constable District 2  
Donny Collins (R)  751
Write-In 10
Election Commissioner District 3  
Sherry T. Harrison (Ind.)  
Lesia Taylor (Ind.)  
Write-In