Lawrence precinct results

By FROM STAFF REPORTS,
Candidate Lawrence
Governor  
Jim Hood (D) 289
Tate Reves (R)  410
Bob Hickingbottom (Const) 3
David Singletary (Ind.) 2
Write-In 1
Lt. Governor  
Delbert Hosemann (R)  434
Jay Hughes (D) 269
Write-In 0
Secretary of State  
Johnny DuPree (D) 260
Michael Watson (R)  440
Write-In 1
Attorney General  
Jennifer Riley Collins (D) 256
Lynn Fitch (R)  444
Write-In 1
State Auditor  
Shad White (R)  569
Write-In 9
State Treasurer  
Addie Lee Green (D) 252
David McRae (R)  446
Write-In 1
Commissioner of Agrigulture  
Rickey L. Cole (D) 254
Andy Gipson (R)  445
Write-In 1
Commissioner of Insurance  
Robert E. Amos (D) 248
Mike Chaney (R)  450
Write-In 1
PSC — Central District  
Brent Bailey (R)  452
De'Keither A. Stamps (D) 243
Write-In 1
Transportation Commissioner – Central District  
Butch Lee (R)  449
Willie L. Simmons (D) 249
Write-In 1
District Attorney — District 8  
Steven S. Kilgore (R)  568
Write-In 9
State Senate — District 31  
Mike Marlow (D) 245
Tyler McCaughn (R)  451
Write-In 1
State House of Representatives — District 78  
Joe C. Bradford (D) 293
Randal 'Randy' Rushing (R)  404
Write-In 1
State House of Representatives — District 84  
Troy Smith (R)   
Roy May (Ind.)  
Write-In  
Newton County Sheriff  
Joedy Pennington (R)  391
Randy Patrick (Ind.) 306
Write-In 1
Newton County Chancery Clerk  
George T. Hayes (R)  594
Write-In 8
Newton County Circuit Clerk  
Michael L. Butler (R)  603
Write-In 6
Newton County Tax Assessor and Collector  
May Bender (D) 425
Daniel 'Peanut' Savell 276
Write-In 0
Newton County Coroner  
Danny L. Shoemaker (R)  594
Write-In 7
Newton County Attorney  
J. Douglas Smith (R)  580
Write-In 6
Supervisor Beat 1  
Kenneth E. Harris (D)  
Write-In  
Supervisor Beat 2  
Joe Alexander (R)   
Write-In  
Supervisor Beat 3  
Charles Moulds (R)   
Bryan Withers (Const.)  
Write-In  
Supervisor Beat 4  
Charles Godwin (R)  583
Write-In 11
Supervisor Beat 5  
Carroll D. Johnson (D)  
Jacky Johnson (R)   
Charles D. Scoggin (Ind.)  
Write-In  
Justice Court Judge District 1  
Scott M. Round (R)   
Write-In  
Justice Court Judge District 2  
Justin K. Chaney (R)  405
Greg Morgan (D) 134
Charlie E. Walker (Ind.) 155
Write-In 4
Constable District 1  
Mark Spence (R)   
Write-In  
Constable District 2  
Donny Collins (R)  586
Write-In 6
Election Commissioner District 3  
Sherry T. Harrison (Ind.)  
Lesia Taylor (Ind.)  
Write-In