Newton 1 precinct results

By FROM STAFF REPORTS,
Candidate Newton 1
Governor  
Jim Hood (D) 479
Tate Reves (R)  42
Bob Hickingbottom (Const) 3
David Singletary (Ind.) 9
Write-In 0
Lt. Governor  
Delbert Hosemann (R)  66
Jay Hughes (D) 466
Write-In 0
Secretary of State  
Johnny DuPree (D) 482
Michael Watson (R)  47
Write-In 0
Attorney General  
Jennifer Riley Collins (D) 486
Lynn Fitch (R)  45
Write-In 0
State Auditor  
Shad White (R)  251
Write-In 12
State Treasurer  
Addie Lee Green (D) 477
David McRae (R)  52
Write-In 0
Commissioner of Agrigulture  
Rickey L. Cole (D) 479
Andy Gipson (R)  47
Write-In 0
Commissioner of Insurance  
Robert E. Amos (D) 469
Mike Chaney (R)  60
Write-In 0
PSC — Central District  
Brent Bailey (R)  64
De'Keither A. Stamps (D) 461
Write-In 0
Transportation Commissioner – Central District  
Butch Lee (R)  56
Willie L. Simmons (D) 476
Write-In 0
District Attorney — District 8  
Steven S. Kilgore (R)  228
Write-In 11
State Senate — District 31  
Mike Marlow (D) 431
Tyler McCaughn (R)  81
Write-In 0
State House of Representatives — District 78  
Joe C. Bradford (D)  
Randal 'Randy' Rushing (R)   
Write-In  
State House of Representatives — District 84  
Troy Smith (R)  52
Roy May (Ind.) 394
Write-In 2
Newton County Sheriff  
Joedy Pennington (R)  53
Randy Patrick (Ind.) 458
Write-In 0
Newton County Chancery Clerk  
George T. Hayes (R)  297
Write-In 13
Newton County Circuit Clerk  
Michael L. Butler (R)  307
Write-In 8
Newton County Tax Assessor and Collector  
May Bender (D) 500
Daniel 'Peanut' Savell 22
Write-In 0
Newton County Coroner  
Danny L. Shoemaker (R)  303
Write-In 6
Newton County Attorney  
J. Douglas Smith (R)  268
Write-In 12
Supervisor Beat 1  
Kenneth E. Harris (D) 485
Write-In 2
Supervisor Beat 2  
Joe Alexander (R)   
Write-In  
Supervisor Beat 3  
Charles Moulds (R)   
Bryan Withers (Const.)  
Write-In  
Supervisor Beat 4  
Charles Godwin (R)   
Write-In  
Supervisor Beat 5  
Carroll D. Johnson (D)  
Jacky Johnson (R)   
Charles D. Scoggin (Ind.)  
Write-In  
Justice Court Judge District 1  
Scott M. Round (R)   
Write-In  
Justice Court Judge District 2  
Justin K. Chaney (R)  36
Greg Morgan (D) 208
Charlie E. Walker (Ind.) 277
Write-In 0
Constable District 1  
Mark Spence (R)   
Write-In  
Constable District 2  
Donny Collins (R)  282
Write-In 7
Election Commissioner District 3  
Sherry T. Harrison (Ind.)  
Lesia Taylor (Ind.)  
Write-In