Newton 5 precinct results

By FROM STAFF REPORTS,
Candidate Newton 5
Governor  
Jim Hood (D) 157
Tate Reves (R)  173
Bob Hickingbottom (Const) 2
David Singletary (Ind.) 6
Write-In 1
Lt. Governor  
Delbert Hosemann (R)  192
Jay Hughes (D) 149
Write-In 0
Secretary of State  
Johnny DuPree (D) 153
Michael Watson (R)  186
Write-In 0
Attorney General  
Jennifer Riley Collins (D) 145
Lynn Fitch (R)  194
Write-In 0
State Auditor  
Shad White (R)  270
Write-In 8
State Treasurer  
Addie Lee Green (D) 141
David McRae (R)  197
Write-In 0
Commissioner of Agrigulture  
Rickey L. Cole (D) 140
Andy Gipson (R)  199
Write-In 0
Commissioner of Insurance  
Robert E. Amos (D) 140
Mike Chaney (R)  200
Write-In 0
PSC — Central District  
Brent Bailey (R)  192
De'Keither A. Stamps (D) 145
Write-In 0
Transportation Commissioner – Central District  
Butch Lee (R)  195
Willie L. Simmons (D) 143
Write-In 0
District Attorney — District 8  
Steven S. Kilgore (R)  260
Write-In 10
State Senate — District 31  
Mike Marlow (D) 130
Tyler McCaughn (R)  210
Write-In 0
State House of Representatives — District 78  
Joe C. Bradford (D)  
Randal 'Randy' Rushing (R)   
Write-In  
State House of Representatives — District 84  
Troy Smith (R)  131
Roy May (Ind.) 200
Write-In 2
Newton County Sheriff  
Joedy Pennington (R)  176
Randy Patrick (Ind.) 163
Write-In 0
Newton County Chancery Clerk  
George T. Hayes (R)  283
Write-In 6
Newton County Circuit Clerk  
Michael L. Butler (R)  283
Write-In 9
Newton County Tax Assessor and Collector  
May Bender (D) 261
Daniel 'Peanut' Savell 77
Write-In 0
Newton County Coroner  
Danny L. Shoemaker (R)  281
Write-In 9
Newton County Attorney  
J. Douglas Smith (R)  275
Write-In 7
Supervisor Beat 1  
Kenneth E. Harris (D)  
Write-In  
Supervisor Beat 2  
Joe Alexander (R)   
Write-In  
Supervisor Beat 3  
Charles Moulds (R)   
Bryan Withers (Const.)  
Write-In  
Supervisor Beat 4  
Charles Godwin (R)   
Write-In  
Supervisor Beat 5  
Carroll D. Johnson (D) 122
Jacky Johnson (R)  144
Charles D. Scoggin (Ind.) 75
Write-In 0
Justice Court Judge District 1  
Scott M. Round (R)   
Write-In  
Justice Court Judge District 2  
Justin K. Chaney (R)  169
Greg Morgan (D) 74
Charlie E. Walker (Ind.) 95
Write-In 0
Constable District 1  
Mark Spence (R)   
Write-In  
Constable District 2  
Donny Collins (R)  284
Write-In 4
Election Commissioner District 3  
Sherry T. Harrison (Ind.)  
Lesia Taylor (Ind.)  
Write-In